new posts members Forum Rules search RSS
  • Pagina 1 din 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
Forum » E-Opinions » ElegantCafe » Cafeluta de dimineata...
Cafeluta de dimineata...
date: Marţi, 01/03/2011, 4:56 AM | message # 1
Cafeaua...licoarea minune care ne trezeste in fiecare dimineata cu aroma ei puternica.
Rasfatul de zi cu zi…clipele de dimineata cand inca mai dormi….cu cana de cafea in brate…..dulci clipe…daca mai sunt si in bratele cuiva ….e si mai dulce;voi cum beti cafeaua dimineata???





...am invatat sa plang cu zambetul pe buze...
ElegantFM
Offline
Posts: 1952
respect
[ 15 ]
 
date: Marţi, 01/03/2011, 5:01 AM | message # 2

Un grup de oameni de succes in apogeul carierei lor, toti avand joburi si pozitii de vis, masini si case au facut o vizita unui fost profesor din facultate.

Discutia a alunecat treptat spre cat de stresanta si obositoare e viata zi de zi.
Cand toti aveau cate o ceasca de cafea in mana profesorul le-a zis :
"- Daca ati observat fiecare dintre voi a pus cafea in cate o ceasca scumpa si fina lasand cestile simple si ieftine goale pe masa.
E normal sa vreti ceea ce e mai bun in viata, dar tocmai asta e sursa problemelor si a stresului pe care il aveti zi de zi.
Nu conteaza ce ceasca ai ales, cafeaua are acelasi gust.
Ceasca nu adauga nici o calitate cafelei. In cele mai multe cazuri o face doar sa fie mai scumpa sau in alte cazuri nu putem vedea ce e de fapt inauntru.
Ceea ce ati vrut voi de fapt a fost cafeaua, nu ceasca si totusi inconstient ati ales cele mai scumpe si bune cesti.
Si apoi ati inceput sa va uitati la ceasca celuilalt gandindu-va ca e mai frumoasa decat a voastra.
Viata e ca o cafea buna : jobul, banii, cariera, masina, casa, hainele, pozitia in societate sunt cestile.
Doar ne ajuta sa ne traim viata, dar nu sunt VIATA.
Hainele pe care le avem, pozitia in societate si banii nu inseamna viata.
Doar ne ajuta sa traim viata. Nu definesc ceea ce inseamna viata. Din contra majoritatea oamenilor care au mult, sunt invidiosi pe altii care au mai mult si nu reusesc sa se bucure de ceea ce au.
Cateodata concentrandu-ne doar pe ceasca, uitam sa savuram cafeaua.
Savurati cafeaua, nu cestile!
Cei mai fericiti oameni nu sunt cei care au cele mai multe lucruri. Cei mai feiriciti oameni stiu sa se bucure cat mai mult de ceea ce au, acolo unde au, in momentul prezent. Ei fac viata sa fie frumoasa. "




...am invatat sa plang cu zambetul pe buze...
ElegantFM
Offline
Posts: 1952
respect
[ 15 ]
 
date: Vineri, 04/03/2011, 2:51 AM | message # 3


Miri
Offline
Posts: 617
respect
[ 11 ]
 
date: Vineri, 04/03/2011, 5:29 AM | message # 4


Dupa ce ai sa citesti rindurile urmatoare, n-ai sa mai privesti la o ceasca de cafea in acelasi mod in care ai privit mai inainte...
O tinara, se duse la mama ei si incepu sa-si plinga de mila ...cit e de grea viata si ce greu o duce. Pur si simplu, spunea ea, a ajuns la capatul puterilor...nici nu mai vroia sa lupte...obosita de prea multe incercari. Si numai ei i se intimpla toate neajunsurile; ca nu rezolva o problema si alta o ataca...Nimeni n-a mai indurat atita cit indura ea... Mama ei, o femeie inteleapta, isi lua fata de mina in tacere si o duse in bucatarie. Lua trei vase, le umplu cu apa si le puse la fiert. In curind apa incepu sa fiarba. Cind apa incepu sa fiarba a pus in prima oala niste morcovi, in a doua oala niste oua si in cea de-a treia cafea. Si le-a lasat sa fiarba...in timp ce fiica ei "fierbea:" si ea povestindu-si amarul.Si a ascultat mama vreo douazeci de minute bune, pina oalele au fiert si fata si-a consumat subiectul, apoi a luat oalele de pe foc. A scos cu grija morcovii si i-a pus pe un platou, a scos ouale si le-a pus pe o farfurie iar cafeaua o turna intr-o carafa. Apoi, dintr-o data prinzind chef de vorba, s-a intors catre fiica ei si o intreba...- Spune-mi ce vezi!...- Ce sa vad?...raspunse fata intepata...iaca vad niste morcovi , oua si cafea...aia vad!Dar mama o chema mai aproape...ii spuse sa atinga morcovii...fata atinse morcovii...erau moi. Mama ii mai ceru sa sparga un ou...Fata sparse coaja oului, si dupa ce il decoji, oul care fusese fiert tare, ramase alb si lucios in mina ei...si in sfirsit mama ii spuse sa guste din cafea...fata incepu sa zimbeasca...cafeaua era aromata...lua ceasca in mina, si se aseza la masa din bucatarie...-Acum tu sa-mi spui mama, ce poveste ai mai nascocit, ca te cunosc eu bine!!!Asa ca mama se aseza linga ea si incepu sa-i explice...ca fiecare dintre cele trei :morcovi, oua si cafea, au infruntat aceeasi aversitate...apa fierbinte, fierberea...dar fiecare a reactionat diferit . Morcovul care a fost tare la inceput, dupa ce a fost introdus in apa fiarta si a stat acolo si a fiert o vreme, a devenit moale si usor de farimitat. Oul dimpotriva, la inceput a fost fragil, si coaja i-a protejat interiorul lui moale si lichid, dar dupa ce a stat la fiert o vreme interiorul lui s-a intarit.Cafeaua insa a reactionat intr-un fel unic. Stind in apa clocotita, cafeaua in loc sa se transforme, a transformat ea apa fiarta si i-a dat apei din proprietatile ei...in asa fel incit acuma tu tii in mina o ceasca aburinda si parfumata de cafea. Acuma, zise mama...care dintre astea trei esti tu? Cind necazurile si nevoile si problemele clocotesc in jurul tau...cum reactionezi?Esti ca si morcovul care sta teapan si sigur de sine dar daca-l scalzi in apa fierbinte devina moale si se imprastie? Esti ca oul care incepe viata cu o inima maleabila dar cind da de necazuri si de focul vietii isi schimba inima? Ai avut un spirit fluid, dar dupa moartea cuiva dupa o despartire sau un dezastru financiar sau alte greutati...iti impietresti inima? Pe dinafara esti ca si oul...ai o coaja care arata la fel, dar inauntru totul e schimbat?Sau esti ca si boabele de cafea ...ele nu s-au schimbat ci au schimbat apa fierbinte care le-a fiert...si ceea ce avea menirea sa le schimbe pe ele a devenit schimbata de ele si apa a devenit cafea...cind apa a inceput sa fiarba ele au inceput sa emane din continutul lor de arome si delicii..Daca si tu esti ca si boabele de cafea, cind situatia din jurul tau devine nefavorabila, tu n-ai sa te schimi, ci ai sa lasi aroma ce o tii in suflet sa transforme si sa schimbe circumstantele...si cu cit esti fiert de situatii mai tare cu atit mai mult din tine iasa afara...Asa ca...fii atent prietene...ca nu poti sa scoti decit ce ai inauntru. Cuvintul Lui trebuie adunat in inimile noastre ca atunci cind ceva trebuie sa iasa de acolo...sa avem ce sa dam ...



...am invatat sa plang cu zambetul pe buze...
ElegantFM
Offline
Posts: 1952
respect
[ 15 ]
 
date: Vineri, 04/03/2011, 3:07 PM | message # 5
ce frumoasa e povestea despre cafea :X

Eram si eu "dependenta" de cafea... acum am lasat-o mai usor. beau cafea doar cand ma intalnesc cu vreo prietena... si la o mica discutie merge si o mica, cafeluta:x

mama mereu rade de mine, ca beau cafeaua foarte dulce... dar ii spun: "Daca viata e amara, macar cafeaua sa-mi fie dulce"



"He put her out, like the burnin' end of a midnight cigarette!"
AlinaH
Offline
Posts: 135
respect
[ 3 ]
 
date: Marţi, 08/03/2011, 12:19 PM | message # 6

Pentru voi, sotii si mame, cu dragoste!
Pentru ca sunteti cele care insenineaza zilele barbatilor – desi ei se plang dar numai pentru ca asa s-au obisnuit

– pentru ca sunteti cele care numai cand priviti catre copiii vostri, dati lumii mai multa frumusete,

pentru ca sunteti cele care gasesc in fiecare zi timp pentru orice problema si orice nevoie a celor dragi,

pentru ca, desi va mai plangeti cateodata, o luati de la capat in fiecare zi, mai puternice si mai hotarate,

pentru ca sufletul vostru stie ce e iubirea, cum se daruieste si cum se primeste ea…

si

pentru tot ceea ce reprezentati…

pentru voi timpul se opreste putin in loc la fiecare inceput de Primavara, sa va aduca un omagiu…

La multi ani!
Aminteste-ti in fiecare dimineata cand te trezesti sa razi mult si des;
Sa castigi respectul oamenilor inteligenti si afectiunea copiilor;
Sa obtii aprecierea criticilor corecti si sa induri tradarea prietenilor ipocriti;
Sa apreciezi ceea ce este frumos si sa descoperi ce este bun in fiecare;
Si sa faci astfel ca macar un suflet sa stie ce inseamna dragostea pentru ca traiesti tu;
Si sa lasi in urma ta o lume un pic mai buna.

edited by: Corazon - Marţi, 08/03/2011, 12:22 PM
Corazon
Offline
Posts: 28
respect
[ 2 ]
 
date: Luni, 04/04/2011, 1:21 PM | message # 7
A inceput sa imi placa sa beau cafeaua aici cu o anumita persoana (nu spui cine ,persoana importanta -vorba lui Caragiale-),e momentul de liniste cand putem pune tara la cale ,clipe linistite si foarte ...dulci!



...am invatat sa plang cu zambetul pe buze...
ElegantFM
Offline
Posts: 1952
respect
[ 15 ]
 
date: Vineri, 15/04/2011, 11:57 AM | message # 8

O noua zi, acelasi suflet...
Nici o dimineata nu seamana cu alta. Fiecare rasarit este unic in felul sau. Nici o adiere nu te mangaie la fel, in fiecare zi te poate surprinde cu un nou parfum, la fel cum in fiecare zi, acel"Buna dimineata!" la care te gandesti inainte sa te adancesti in visare, suna de fiecare data altfel, uneori somnoros, alteori plin de iubire, de speranta si de viata. Fiecare seara are farmecul ei presarat cu diverse miresme si felurite forme, lumini, umbre, fantasme...Nici o zi nu seamana cu alta, nici un minut nu este la fel cu alt minut, nici o secunda nu este sora geamana a altei secunde...Doar sufletul meu este in fiecare zi la fel de plin de lumina, de iubire, de admiratie pentru frumos si de insetat pentru sublim!
Si astazi, o zi atat de diferita fata de ieri , sufletul meu vibreaza la aceeasi intensitate, iubeste aceleasi lucruri, il doare la fel de mult! E o noua zi dar acelasi suflet!




...am invatat sa plang cu zambetul pe buze...
ElegantFM
Offline
Posts: 1952
respect
[ 15 ]
 
date: Duminică, 29/05/2011, 2:21 AM | message # 9
Eu nu beau cafea si nici dimineti nu prea mai am :)) (dar in schimb imi place foarte mult mirosul cafelei,nu si gustul ei)


Miri
Offline
Posts: 617
respect
[ 11 ]
 
date: Luni, 12/09/2011, 7:48 PM | message # 10


Miri
Offline
Posts: 617
respect
[ 11 ]
 
date: Marţi, 27/09/2011, 11:02 AM | message # 11


Cam greu apareti la cafea sleep



...am invatat sa plang cu zambetul pe buze...
ElegantFM
Offline
Posts: 1952
respect
[ 15 ]
 
date: Miercuri, 28/09/2011, 2:27 AM | message # 12
good_post
friscky
Offline
Posts: 5
respect
[ 2 ]
 
date: Vineri, 28/10/2011, 4:29 PM | message # 13


O cafea e binevenita si la amiaza...sa-ti mai confere putina energie:D


“Zâmbetul este fericirea care se află chiar sub nasul tău.”
Just
Offline
Posts: 237
respect
[ 8 ]
 
date: Joi, 03/11/2011, 7:09 AM | message # 14


O zi buna sa aveti!
Soro, asta e pentru tine ...tu sigur ajungi sa o bei fierbinte!



...am invatat sa plang cu zambetul pe buze...
ElegantFM
Offline
Posts: 1952
respect
[ 15 ]
 
date: Joi, 03/11/2011, 10:32 AM | message # 15
neataaaaaaaaaa!!!!
multumesc,chiar arde!!!! kissing
neata tuturor!


Dacă femeia este o carte atunci nimeni nu a ajuns la capătul ei!
magdutza
Offline
Posts: 771
respect
[ 6 ]
 
Forum » E-Opinions » ElegantCafe » Cafeluta de dimineata...
  • Pagina 1 din 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
Căutare:

Ported to uCoz - WebStory
Top