new posts members Forum Rules search RSS
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Forum » Diverse » Povesti cu final necunoscut » Barbatul care uraste Barbati care lovesc copii si femeile
Barbatul care uraste Barbati care lovesc copii si femeile
date: Duminică, 11/09/2011, 4:50 PM | message # 1
O sa scriu in mare ( un rezumat ) o povestioara de alfel reala .

Totu a inceput acum 21-22 de ani , cand intr-o zi o femeie era cea mai bucura femeie de pe fata pamantului , aduse-se pe lume un copil , lumina ochilor ei asa cum ii placea sa numeasca. In ziua aceea barbatul mandru si tantos ca va deveni tatic s-a dus sa isi vada sotia si copilul , au fost clipe frumoase traite impreuna in momentul acela . Pana intr-o zi cand femeia si copilul erau acasa si dintr-o data s-a stricat toata buna dispozitie toata fericirea care era atunci , si din cauza lui ca femeia aflase ca sotul o inselase cu cea mai buna prietena a lui , au urmat certuri dar barbatul nu s-a rezumat doar la cearta a pus mana pe sticla de bautura si s-a imbatat continuand cu cearta si spunand in gura mare ca el este barbatul , atunci femeia ii spuse ca o sa divorteze , barbatul auzind asa fiind si sub influenta alcolului a lovito cu doua perechi de palme . A trecut si ziua aceea femeia luase copilul si se duse la mama ei spunandu-i ce a patit , posibil dandu-si seama de ceea ce a facut barbatul vine la socrii lui cu un buchet mare de flori sa isi i-a nevasta si copilul acasa . Tatal fetei cand il vede apuca o bucata de par ( bat , bata ) si se duce sa isi faca dreptate doar ii lovise fata , dar aceasta nu l-a lasat si dupa clipe de plans si de iertare infantila femeia isi i-a copilul si se duce cu barbatul acasa . Au trecut cateva luni bune de la acest incident barbatul incepu-se sa o loveasca din ce in ce mai des pe femeie , facando sa sufere . Totul pana intr-o zi cand femeia ducandu-se la munca o vede pe o colega de a iei cu fetita in brate , ca o mama iubitoare ce era si ea s-a dus sa ii vada pruncul femei , dar aceeasta afirmand ca are ochii barbatului ei . Aceasta ramane stupefiata de cele auzite si incepe sa isi dea seama ca barbatul de langa ea o insela cu cine apuca ( un caine in calduri o sa spuneti multi ). Trec zilele in lant iar barbatul incepe din ce in ce mai tare sa o loveasca pe femeie si sa continue cu excesul de alcol , femeia afland ca si nasa lor a fost marcata de barbat si ca avuse-se o relatie intima . Femeia tacea si suporta pentru copil sa nu creasca fara tata , ca ce va zice lumea de ea dar nu se gandea la sufletul ei la corpul ei ca era maltratat . Trec ani buni barbatul de acum era frate bun cu bautura si era de acum o obisnuinta sa loveasca pe saraca femeie lipsita de aparare , copilul si el incepuse sa se mareasca (14 ani ) in anul acela femeia a avut o mare durere , mama care o crescuse tragea sa moara , inainte sa isi dea sufletul ( sa isi dea duhu ) ii spune femei : desparte-te de el ca o sa ai fata mami numai necazuri si o sa fii nefericita si iarta-ne ca nu ti-am spus pana atunci ca nu esti copilul nostru . Femeia insbucneste in plans iar copilul luando in brate si plangand amandoi , barbatul vine ca in oricare zi obisnuita acasa beat bine iar femeia vrand sa spusine pe umarul lui ii spune ca mama ei a decedat , barbatul fara mila ii spune femei indurerate : " bine ca a murit mata ee asa si.. " misca in cristosu mati si fa ceva de mancare de mie foame si peurma ma duc cu baieti la bere " luand- pe aceasta de ceafa si impingando spre usa brutal totul petrecandu-se sub ochii baiatului . Acesta ramane in dormitor langa bunica lui decedata dar la un moment dat o aude pe femeie plangand , copilul ducandu-se langa ea intreband-o ce are vede urma de lovitura pe fata si se duce la tatal lui sa il intrebe de ce a lovito ori nu ii este mila . Tatal ridica mana la baiat sa il loveasca dar in timpu acesta femeia iese din dormitor si il vede bagandu-se intre el si baiat spunand : " nu iti ajunge cat mai batut pe mine , mai bine da in mine decat sa ajungi sa lovesti copilu " . Mai trecu vreo trei ani , baiatu avand de acum 17 ani vine intr-o zi de la scoala si cand da coltul strazi sa se duca spre casa o femeie de ednie rroma vecini cu ei ii spune ca mama lui tipa si plange in casa , aceasta o i-a la fuga pana in casa si cand intra vede o imagine urata , vede cum tatal lui o lovea brutal pe mama lui , baiatul trage de el il i-a de peste ea , aplecandu-si mai mult privirea asupra mamei lui care era lata pe covor " incovrigata " plangand , barbatul iese mandru din dormitor ca si cum ar fi facut un lucru maret . Baiatu de atunci a inceput sa ciuleasca de la scoala ducandu-se la diferite ore acasa , uneori intrand usor in casa sa nu afle de perzenta lui cie doi parinti stand si veghind la miscarile tatalui daca era acasa . Pana intr-o zi cand acest copil vine din nou de la scoala inainte de terminarea orelor si vede pe geam o imagine cam cutremuratoare in holul casei tatal cu un cutit in mana fiind in fata mamei lui zicandu-i ca poate azi e ziua cand se va duce dupa masa , ridicand mana cu cutitu in sus . Baiatu lasa tot din mana si intra usor in casa sa nu il auda tatal acesta sprijinindu-se de doua baghete de pe hol si lovindu-l cu picioru la subtioara . In aceea zi sau intamplat multe baiatul luand cutitul de jos care il avusese tatal in mana , amenitandu-l ca daca ii mai face ceva rau mamei lui scapa lumea de el riscand ca el sa petreaca ani buni in scoala de corectie peurma puscarie dar macar stie ca pe mama lui no mai loveste nimeni . Barbatul fiind masiv lovindul pe baiat aratandu-si barbatia si asupra copilului numai ca , copilul nu s-a lasat sa spun asa a ripostat si el cu lovituri , vazand ca nu are succes a prins un bat si l-a lovit pe barbat pana cand ( l-a potolit , i-a luat piuitu cum vreti sa ii spune-ti ). In momentul acela doi vecini intrand in casa luandu-i copilului batu din mana si incercand sa lipiseteasca apele . De atunci au urmat zile de foc atat pentru baiat cat si pentru femeie . Baiatu incepu-se sa aibe plobleme la scoala din cauza chiulitului stand mai tot timpul acasa langa mama lui , barbatul venind din ce in ce mai des acasa din orele de program ale serviciului . Totul pana cand intr-o zi cand de Sf. Nicolae ( ziua barbatului de nume ) mare perecere cu bautura si mancare asa cum ii placea lui s-a imbatat acesta ca in fiecare seara dar nici baiatul ( nu s-a lasat ) band si acesta peste masura , terminandu-se marea petrecere baiatul ducandu-se in dormitor sa se odihneasca fiindu-i rau de la atata alcol dupa ceva timp aude in curte tipete si plansete ( era sera de acum ora 21:00 sau 22:00 ) , acesta iese afara si aceias imagine macabra barbatul lovea femeia brutal . Atunci nu a mai reactionat baiatul ci alcolul din baiat , luand o coada de lopata si lovindul pe acesta cat putea de tare neuitandu-se unde dadea , cand vazuse ca juiduma ( barbatul ) era la pamand lasa coada de lopata din mana si navaleste pe el cu pumni picioare , incercand el sa il faca sa sufere , lovindu-l si plangand . Femeia nu stia ce sa faca si veni iar cu vecini sa potoleasca lucrurile dar de acum lucrurile degenerase foarte rau de baiat nu mai tragea doar unu , incercau sa traga mai multi acesta infasurandu-se ca o caracatica pe victima . Baiatul a fost luat de pe barbat lasandu-i cateva semne bune , a fost dus la spital pentru nu stiu ce control . Cand s-a intors acasa de la spital femeia luase o masura spunandu-i baiatului de aceasta ca decat sa il vada pe el in puscarie din cauza lui mai bine lasa sa rada lumea dar ea divorteaza . A doua zi femeia impreuna cu baiatu s-au dus la tribunal sa depuna divortul si sa termine odata pentru totdeuna cosmarul celor atatia ani de batai si jigniri , divortul pronutandu-se si terminandu-se foarte repede. Nu la foarte mult timp baiatul si femeia s-a trezit la usa cu un domn la 23-24 de ani din sighisoara care sustinea ca isi cauta tatal ca detectivi i lau gasit si aici e adresa lui . Din ziua aceea baiatul acela are un frate are sprijin are prieteni care sa ii fie alaturi , urmatoarea zi baiatul impreuna cu mama lui ducandu-se la biserica si acesta zicand cu mana pe icoana
Doamne jur in fata ta ca din clipa asta blestemat sa fie acela care mai pune gura pe alcol , si iti mai jur ca daca cineva vreodata va mai incerca sa imi raneasca familia ( mama baiatului ) si prieteni de suflet sunt in stare sa fac totul sa ma razbun pe acei oameni . Din clipa aceea baiatul nu a mai pus gura pe alcol , ramanand cu trauma aceea urand barbati care lovesc copii si femeile si incercand sa isi apere familia si prietenele de specimele ca tatal lui .

Rezumatul rezumatului posibil voi reveni in alta zi cu povestea mult mai detaliata.
Nu stiu daca v-ati dat seama cine este acel baiat happy

Intrebarea mea la voi este urmatoarea :

Judeca-ti baiatul pentru ca a lovit un parinte de al lui . Oare a fost bine ce a facut ???


De bun ce sunt iti dau camasa de pe mine , dar nu ma calca pe coada ca te calc pe cap ;) ;)
edited by: Adryan - Duminică, 11/09/2011, 4:57 PM
Adryan
Offline
Posts: 83
respect
[ 1 ]
 
date: Duminică, 11/09/2011, 6:35 PM | message # 2
Judec ,dar in cazul asta nu il acuz....ii inteleg disperarea,nevoia de a-si apara mama.Poate multi copii trec prin drame de acest gen in copilarie si raman marcati pe viata de scene dramatice.Cand alcoolul vorbeste in numele omului nu mai e nimic de zis...se alege praful.
Urasc alcoolul ,urasc violenta...poate exista in trecutul fiecaruia o poveste de acest gen ,dar tu ai avut curajul sa o expui.
Si apoi Ady...cine e fara pata ...sa arunce piatra(zicea Magda undeva...si aici se poriveste aceasta expresie)!!!



...am invatat sa plang cu zambetul pe buze...
ElegantFM
Offline
Posts: 1952
respect
[ 15 ]
 
date: Duminică, 11/09/2011, 7:20 PM | message # 3
adyy nici nu te judec ,nici nu imi schimb parerea despre tine te inteleg perfect prin ce ai trecut am trait si eu perioade de genul asta cand mau luat ai mei de la bunica sa ma dea la scoala dar eu nu am rezistat mult si am fugit acasa la mamaia , poate o sa pun si povestea asta intr-o zi si iti vei da seama ca am spus din suflet ca te inteleg iti apreciez curajul felicitari
ingeras
Offline
Posts: 2
respect
[ 1 ]
 
date: Duminică, 11/09/2011, 7:23 PM | message # 4
Sarumana Ramo agree cheek kissss


De bun ce sunt iti dau camasa de pe mine , dar nu ma calca pe coada ca te calc pe cap ;) ;)
Adryan
Offline
Posts: 83
respect
[ 1 ]
 
Forum » Diverse » Povesti cu final necunoscut » Barbatul care uraste Barbati care lovesc copii si femeile
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare:

Ported to uCoz - WebStory
Top