new posts members Forum Rules search RSS
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Citate despre carti
date: Duminică, 22/05/2011, 0:54 AM | message # 1

Orice carte, care ajuta copilul sa-si formeze obiceiul de a citi, care transforma cititul intr-o nevoie profunda si continua , este buna pentru el. Maya Angelou
Ce carte mare ar putea fi scrisa cu tot ceea ce se cunoaste. Jules Verne
Cartile sunt prieteni reci, dar siguri. Victor Hugo
Unele carti sunt pe nedrept uitate, nici una nu este pe nedrept tinuta minte. Wystan Hugh Auden
Cartile prea voluminoase inspira respect, dar adeseori raman necitite. Valeriu Butulescu
O carte prost legata, am scuturat-o putin si ideile au inceput sa se imprastie. Valeriu Butulescu
Cumpar numai carti scumpe, pretul ma obliga sa le citesc. Valeriu Butulescu
Nici nu stiti ce caldura simte un autor cand isi vede cartea folosita ca suport pentru o ceasca de cafea. Valeriu Butulescu
O carte de onoare, in care sa ne iscalim cu totii. Valeriu Butulescu va transforma intr-un munte de sticle. Valeriu Butulescu
O carte de istorie trebuie sa fie opera colectiva. Un om nu poate descrie ceea ce scrie omenirea. Valeriu Butulescu
Lichtenberg, o carte minuscula, care nu se mai termina. Valeriu Butulescu
Vesnicie in sicriu de hartie. Vasile Ghica
O carte este un monument public; or, orice monument trebuie sa fie mare si solid. Luc de Clapiers
Inainte de orice, scopul unei carti este sa te faca sa gandesti. Honore de Balzac
In carti se adaposteste sufletul timpurilor trecute, vocea vizibil articulata a trecutului, cand substanta materiala a acestora a disparut ca un vis. Thomas Carlyle
Nu conteaza cate carti ai, ci daca acestea sunt bune sau nu. Seneca
Ceea ce devenim depinde in mare masura de ce citim dupa ce toti profesorii au terminat cu noi. Cea mai mare universitate este o colectie de carti. Thomas Carlyle
Este mai usor sa cumperi o carte decat s-o citesti si mai usor s-o citesti decat s-o intelegi! William Osler
Niciodata sa nu termini o carte doar pentru ca ai inceput-o. John Witherspoon
Gasesc televizorul foarte educational. De fiecare data cand cineva da drumul la televizor, ma duc in cealalta camera si citesc o carte. Groucho Marx
Cartile sunt cei mai tacuti si constanti prieteni; sunt cei mai accesibili si intelepti consilieri si cei mai rabdatori profesori.Charles W. Eliot
Poarta haina veche si cumpara cartea noua. Austin Phelps
Scrie ca sa nu pierzi florile gandului tau, pe care, altfel le ia vantul. Nicolae Iorga
Nu mai exista manuscrise, nu mai exista carti, tiparitul ucide biblioteca. Victor Hugo
Cartea va fi mantuirea speciei umane. François-Marie Arouet de Voltaire
Cel care nu citeste carti bune nu este superior celui care nu poate sa le citeasca. Mark Twain
Cartile mele sunt ca apa, cartile marilor genii sunt ca vinul, din fericire toata lumea bea apa. Mark Twain
O opera clasica este o carte pe care toata lumea doreste sa o fi citit, dar pe care nimeni nu vrea sa o citeasca. Mark Twain
Sa nu citesti niciodata o carte care n-ar macar un an vechime. Ralph Waldo Emerson
Nu exista carti morale sau carti imorale, cartile sunt bine scrise sau prost scrise, asta e totul. Oscar Wilde
Nu conteaza cate carti ai, ci daca acestea sunt bune sau nu. Seneca
A sti carte nu inseamna a sti intelepciune. Nicolae Iorga
Cartile se scriu in singuratate, insa impotriva ei. Octavian Paler
N-ar trebui sa scriem carti decat pentru a spune in ele lucruri pe care n-am indrazni sa le marturisim nimanui. Emil Cioran
Nu scapati cartile de umor in mainile prostilor, mai bine incinerati-le. Vasile Ghica
Mi-a placut foarte mult cartea unui scriitor disparut, cum sa fac oare sa pun o vorba buna pe langa seful lui de acolo.Vasile Ghica
La lansarea cartii mele au venit multi cunoscuti, nu ar fi lipsit insa nimeni, daca as fi fost judecat pentru viol sau delapidare. Vasile Ghica
Îmi cad uneori in mana carti atat de slabe, incat ii invidiez pe analfabeti. Vasile Ghica
I-am savurat cartea ca pe-o ciorba de potroace. Vasile Ghica
Unele carti ne-au incalzit mintile, altele mainile. Vasile Ghica
Sunt carti pe care le citesti parca ai manca peste: mai mult scuipi. Vasile Ghica
Anticariatul – azilul cartilor. Vasile Ghica
La sfarsitul unor carti, autorii prezinta bibliografia incercand astfel sa se dezvinovateasca. Valeriu Butulescu




...am invatat sa plang cu zambetul pe buze...
ElegantFM
Offline
Posts: 1952
respect
[ 15 ]
 
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare:

Ported to uCoz - WebStory
Top